Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » ‘’Natura 2000’’ uyarımız Devlet Politikası olarak görüldü

‘’Natura 2000’’ uyarımız Devlet Politikası olarak görüldü

‘’Natura 2000’’ uyarımız Devlet Politikası olarak görüldü

Mayıs sayısında yayımladığımız, ‘’Yunanistan Ege’de neyin peşinde?’’ yazımızda, ‘Natura 2000’in milli menfaatlerimiz için sorun teşkil edeceğine dikkat çekmiştik. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos bu makalemizi yayımlamamızın ardından yazıdaki öngörümüzü teyit edercesine, AB’nin “Natura 2000” Çevre Programı hakkında 8 Mayıs’ta Sömbeki Adası’nda açıklamalarda bulunmuştu. Bunu da “Natura 2000 masum mu? diye yazmıştık!” başlıklı haberimizle paylaşmıştık…

Konuyu; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dikkatine de sunmuştuk. Bu temasımızla, UDHB konuyu ivedilikle Türk Dışişleri Bakanlığına ilettiğini belirtmişti. Dışişleri Bakanlığımızın resmi web sitesinde yer alan bilgilerle gördük ki, ilk defa MarineDeal News’ün ele aldığı bu ciddi konu artık bir Devlet Politikası oldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın AB’nin çevre programlarını Ege sorunları bağlamında öteden beri istismar ettiğine  yönelik tepkisinde, “Bu açıklamalar, Yunanistan’ın Natura 2000 gibi AB çevre programlarını da siyasi maksatla istismar ettiğinin göstergesi ve itirafı niteliğindedir. Bu vesileyle, AB’nin Ege sorunları bağlamında Yunanistan’ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz,’’ dedi.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3053

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top