Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » İspanya, Suudi Arabistan Donanması’na 5 adet savaş gemisi satıyor

İspanya, Suudi Arabistan Donanması’na 5 adet savaş gemisi satıyor

İspanya, Suudi Arabistan Donanması’na 5 adet savaş gemisi satıyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İspanya ziyaretinde 5 savaş gemisi alımına ilişkin mutabakat beyannamesi imzaladı

Bin Selman, Kral Felipe ile görüşmesinin ardından heyeti ile Başbakan Mariano Rajoy ve Savunma Bakanı Maria Dolores Cospedal ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası İspanya Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, ziyarette savunma alanında mutabakat beyannamesi imzalandığına ilişkin açıklama yapıldı. Heyetler arası toplantıya Suudi Arabistan’a değeri 2,5 milyar euroyu bulan 5 adet Avante 2200 tipi savaş gemisi satmak ve bu ülkede bir donanma üssü inşa etmek isteyen Navantia şirketinden Esteban Garcia Vilasanchez de katıldı. Savaş gemilerinin inşasının Cadiz kentinde yapılacağı, aynı zamanda anlaşmanın Suudi Donanması’nın eğitilmesini de içerdiği belirtildi.

Savaş gemilerinin yanı sıra hava taşımacılığı, kültür, bilim, istihdam gibi değişik alanlarda anlaşmalar imzalandığı da açıklandı.

İnsan hakları kuruluşları ise Madrid’den, Yemen’e yönelik saldırıda kullanılabilecek savaş gemilerinin satılmamasını istiyor.

İspanya şirketleri, Bin Selman’ın açıkladığı “2030 Vizyonu” kapsamındaki projelerle de ilgileniyor.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3037

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top