Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Yaşam » Genco Erkal Yorumuyla ‘‘Bir Delinin Hatıra Defteri’’

Genco Erkal Yorumuyla ‘‘Bir Delinin Hatıra Defteri’’

Genco Erkal Yorumuyla ‘‘Bir Delinin Hatıra Defteri’’

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri, Genco Erkal’ın yorumuyla 20 Şubat’ta Tepekule Kültür Merkezi’nde İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.
Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan Bir Delinin Hatıra Defteri, 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumlarla sahneye taşıdı. Şimdiki yapım oyunun 50. yılı nedeniyle 2016 yılından bu yana tekrar sahnelenmekte. Oyun, çevresinde sürekli aşağılanıp alay edilen sıradan bir devlet memurunun platonik aşkı olan burjuva kızının bir asilzadeyi sevdiğini öğrenmesiyle yıkılması ve hedef değiştiren hayallerinin, soylu bir beyzade/kral olmaya yönelmesi ve sonuçta delirerek “İspanya Kralı” olmuş bir halde, akıl hastanesine kapatılmasını konu alıyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken aynı zamanda içimizi de acıtıyor.
Yazan: Nikolay Gogol
Türkçesi: Coşkun Tunçtan
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal
Müzik: Mete Sakpınar
Sahne Tasarımı: Duygu Sağıroğlu
Giysi: Özlem Kaya

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3081

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top