Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Yaşam » Mavi Vatan Yazıları

Mavi Vatan Yazıları

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki gelişmeler…
İstanbulmavi’un eski vapurları, deniz kültürü ve gemilere verilen isimlerin anlamı…
ABD donanmasının güç kaybı…
Denizler altında nükleer mücadele…
Lozan ve Montrö kardeşliği…
Denizlerimiz ve çevre sorunu…
Türkiye’nin Deniz İpek Yolu’ndaki konumu…
“Eğer Türk toplumunun 21. yüzyıla girebilmesi için bir düşünce seferberliği, daha doğrusu, koşusu başlayacaksa belli ki Amiral Cem Gürdeniz en öndekiler arasında olacaktır. Nefesi buna yeterlidir ve kendi enerjisini üretecek bilinç, birikim ve hedef anlayışı ile durmaksızın koşacağı anlaşılıyor. İnsanlığın ve ülkemizin geleceği için bilimsel, somut ve Cumhuriyetçi çözümler arayan, bulan ve ‘Mavi Vatan’ özlemiyle geri dönülmez bir seyir başlatan Amiral Gürdeniz’in yelkenleri rüzgârla dolsun.” diyor Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Tümamiral (E.) Cem Gürdeniz’in Kaynak Yayınları’ndan çıkan son kitabı Mavi Vatan Yazıları için yazdığı önsözde.
Tümamiral (E.) Cem Gürdeniz, “Toprak Gemi Anadolu”nun deniz kültürünü çok çeşitli boyutlarıyla incelediği Mavi Vatan Yazıları’nda bir kez daha “Türkiye denizcileşmelidir!” diyerek bunun yolunu gösteriyor. Gürdeniz, bir Amiral ve aydın olarak emperyalizmin karşısında, gerçekler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleriyle vakarlı bir duruş sergiliyor.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3037

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top