Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Yazarlar » Yeşim Yeliz Egeli – Türk. Denizcilik. Gücü.

Yeşim Yeliz Egeli – Türk. Denizcilik. Gücü.

Yeşim Yeliz Egeli – Türk. Denizcilik. Gücü.

Çıktık açık alınla… 
Yıl Mayıs 2007. O minicik tohumu zihnime ekmem bundan 3-4 yıl öncesine dayanır. Aklıma gelen sadece basit bir fikirdi. Soru soran bir fikir. Ben farkında olmadan kuluçkaya yatmış. Girişimci ruhum, kararlı duruşum ve sektörde güvenini kazandığım büyüklerimin de bana olan inancıyla aradan geçen 4 yıl sonunda birden bire yeniden yaşam buldu. Fikir şu idi; Bir denizcilik yayını, gazete formatında olmalıydı. Aklıma gelen onlarca fikirden sadece biriydi. Önermiştim. Kabul görmedi, red edildi. Başlamadan sönüp gidenlerden olacaktı… Ta ki Haziran 2007’de ajansım ifpr’ı kurana kadar. ifpr olarak çok prestijli işlere imza attık. Ve yine o günlerde uzun yıllardır hayalini kurduğum fikrimi hayata geçirmek için vakit tamamdı. Bir gün ‘Ben bir gazete kuracağım.’ Dedim. ‘Ne eksiğimiz var ki!’ Dedim, ‘En iyisini yapabiliriz.’ Dedim. ‘Dünyaya açılabiliriz.’ Dedim. Yabancı kaynaklar bizim yapmamız gerekeni yapmadığımız için ön alıyorlar, sektöre sahip çıkmak için bir yerden başlamak lazım dedim. Ve tabi önce kendime dedim bunları. Sonra yakın çevreme.
Ve çalışmalarıma Haziran 2007’de tek başıma başladım. Kurdum. Geliştirdik.

Deryamıza sarılıp engin sulara açıldık…
İlk sayımız Ocak 2008’de yayınlandı. Kapak ‘deal’ımız ‘Kıran, Tuzla Shipyard/Erkal Tersanesi’ni satın aldı’ haberi idi ve bu haberle ‘Vira Bismillah!’ dedik.
Mesela Ocak ve Haziran 2008 haberimiz doğru çıktı, ardından Eylül de. Haziran haberimiz şu ironik başlığı taşıyordu: ‘Araştırdık: Kriz yok’ Hiciv yaptık tabii, zira göstergeler gümbür gümbür bir krizin geldiğini söylüyordu. Keşke aksi olsaydı ama olmadı. Kriz hepimizi vurdu. Durmadık! Mücadeleye devam ettik. Sonra sonra gündem belirleyen araştırmalar yaptık. Fikirlerimizi geliştirdik. Hem tasarım hem içerik olarak örnek alındık. Çıtayı yükseltmekti amacımız. Ulaştık.

10 yılda…
120 sayı yayınladık. 10 yıldır krize rağmen her ayın başında dağıtıma çıktık. Bu dev krizde markalaştık. Bizim girişimci ruhumuz ve sizlerin destek, ilgi ve beğenilerinizle hep birlikte Türkiye’ye kaliteli bir yayın kazandırdık.
İstedik ve oldu. Biz de uluslararası yayınlar arasında yerimizi aldık. Sizlerin; “Bizim de MarineDeal News’ümüz var” demenizden gurur duyduk. Böyle demeye devam ediniz, daha da gelişeceğiz. Türk denizcilik basınında bağımsız olup yayın yaşamında 10 yılını dolduran var mı diye baktım, sanırım biz ilk olduk.

Pruvamız neta olsun!
Gelecek 10 yıla bundan on yıl önce fikir tohumunu yine MarineDeal News ile ektiğim iki yeni proje için demir aldık. Yayıncılıkta markalaşma bu projenin ilk ayağıydı. Markalaştı. İkinci projeye hizmet edecek kıvama çoktan geldi. Sektörün ileri gelen denizci işadamlarından oluru aldı. Yeni yıl nedeniyle görüşmelerimize kısa bir ara vermiştik. İkinci uluslararası projemiz çok yakında, lütfen bizi takip etmeye devam ediniz.
Bu ikinci projeyi hayal ederken gücümüzü yine şu sorudan aldık: Niye biz yapmayalım ki, yapabiliriz, bizim eksiğimiz yok fazlamız çok. Yeter ki yelken açalım. Mutlaka yol alırız.

İyi ki varsınız…
Bu ay yayınlamak üzere; geçen ay 10. yılımıza özel bir dosya konusu oluşturmak için harekete geçtik. “Bütüncül Denizcilik Gücümüzü” araştıralım diye işe koyulduk, ancak önce beklentileri almamız gerekiyordu. Yapılması gerekenleri sektörün gelişimine yön verenlere ilk elden sunalım istedik.
Lütfen hatırlayınız; Türk Denizcilik Gücünün bir bacağı da denizcilik basını olarak biziz. Yaptığımız haberler, incelemeler, dosya konularımızda yer alan araştırmalarımız ışığında, tüm özel haberlerimiz tarihe bir belge/doküman olarak kayda geçiyor. Çok değerli kişiler fikirlerini toplumun bütünüyle bu sayfalardan paylaşıyor.
Yeni yılda, bir alanda daha gerek yayın şirketimizdeki tecrübemizi gerek reklam ajansımız ve organizasyon hizmetlerimizde yarattığımız farkı birleştirerek, Türk Denizciliğine yakışır bir hizmet daha kazandırıyor olmaktan hem heyecan duyuyoruz hem de mutluyuz.
İsim isim yazmam mümkün değil, sayfada sınırım belli, bu sebeple emeği geçen, geçmeyen, bizi seven ve sevmeyen herkes sağolsun, varolsun…

Daima izinizdeyiz…
Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün deniz politikasıyla ilgili denizcilik gücünün geleceğini özenle inşa eden şu sözlerini hiç ama hiç unutmayalım ve mümkünse daha ileri seviyelere taşıyalım istiyorum: “…Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak ve tersaneler, gemiler, limanlar ve iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü: Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer. En uygun coğrafi konumda ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci ulus yetiştirmek yeteneğindedir. Bu yetenekten yararlanmasını bilmeliyiz. Denizciliği Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız…”

Bizlere ve gelecek her nesile; her dönem çağımızın önünde fikirleriyle aydınlık bir gelecek için ışık tutan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve gelmiş geçmiş tüm milletimize yüksek saygı ve sevgi ile teşekkür ediyorum. Bize bu kıymetli coğrafyamızı armağan edip, bağımsız bir Türkiye arzusuyla uygar bir yol gösterdiler, minnetle anıyorum.
“Dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla ve asla yorulmazlar.” Demiş Sevgili Ata’m, çalışacağız.
Atatürk, Cumhuriyet Donanması’nın ilk denize çıkan gemisi HAMİDİYE Kruvazörü ile 11-21 Eylül 1924 tarihleri arasında Karadeniz seyahatine çıkmış. Bu seyahati esnasında gemi subaylarına en sık vurguladığı husus şu olmuş: “Donanmasız Anadolu olmaz. Donanmadan yana kuvvetli olmak Türkiye’nin savunması için şarttır. Donanmamız izlediğimiz politikanın da kuvvetli desteği olacaktır.” MarineDeal News, ‘Savunma Denizde Başlar’ mottosunu gururla vurguluyor. Deniz Savunma Sanayimizdeki gelişmeleri birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı makalelerle deniz savunma gücümüze bir arşiv ve belge oluşturmada öncülük ediyor.
Diğer özel teşekkürümü; canım aileme, sevgili ve bilgili ekibime, çok değerli okuyucularımıza, candan daha can dostlarıma, tüm stresimi tatlı oyunlarıyla alan kedim Karamel’e (Hepsi bizim can dostumuz lütfen onları sevelim ve koruyalım), çok kıymetli yazarlarımıza, fedakâr tedarikçilerimize ve sevgi ile ilgilerini bizden esirgemeyen reklamverenlerimize içtenlikle sunuyorum.
Yeni yılın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3053

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top